DUT - Szkoła Podstawowa nr 2 w Golcowej - nowy projekt

Przejdź do treści

Menu główne:

aktualności

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny

16 czerwca 2018
     Ostatnii wykład w semestrze letnim, 16 czerwca 2018, wygłoszony przez dr Tadeusza Ratusińskiego zatytułowany był: "Złoty mit do kolekcji Mythbusterów". Młodzi studenci wcielili się w pogromców mitów (Mythbustersów), by sprawdzić:
- prawdziwość jednej z opowieści związanej ze złotem,
- balansując pomiędzy fizyką a matematyką hipotezę dotyczącą sztabki tego szlachetnego kruszcu.
- oraz jak może w tym pomóc kalkulator graficzny.
Ponadto, uczestnicy wykładu mogli własnoręcznie doświadczyć wagę sztabki złota, a także dowiedzieć się, czy złoto można produkować, czy tylko je wydobywać?

19 maja 2018
     Trzeci wykład w semestrze letnim, 19 maja 2018, wygłoszony przez Bogdana Janusa zatytułowany był: "Po sąsiedzku z tęczą, czyli o podczerwieni i ultrafiolecie". Młodzi studenci dowiedzieli się w nim:
- że światło to nie tylko to co widzimy
- jakie niezwykłe właściwości ma światło ultrafioletowe i podczerwone, do czego je stosujemy i jakie niesie ze sobą zagrożenia,
- jak wygląda świat w ultrafiolecie i podczerwieni.
     Przyjrzyjcie się dokładnie powyższym zdjęciom i powiedzcie, czy oczy emitują podczerwień, czy ultrafiolet? A może obydwa te pasma światła jednocześnie?

14 kwietnia 2018
     Drugi wykład w semestrze letnim z 14 kwietnia 2018 wygłoszony przez Piotra Łabuńskiego był zatytułowany: "Od laika do mechatronika". Młodzi studenci usłyszeli w nim odpowiedzi na następujące pytania: Co to jest mechatronika? Czy da się wydrukować człowieka? Jak zrobić swój kalkulator? Czy antygrawitacja istnieje? Jak zrobić samodzielnie robota BB-8?
     Bardzo interesującymi elementami tego wykładu były, między innymi, sprytnie poruszające się roboty sterowane za pomocą smartphone'u, czy też smartwatch'a, oraz drukowanie z użyciem drukarki 3D.
     Dobrą wiadomością, tym razem dla wszystkich uczniów klas IV-VII jest to, że następny wykład Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego odbędzie się na terenie naszej szkoły 18 kwietnia 2018. Będzie to wykład na temat lotnictwa. Obejrzą go również zaproszeni gościnnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Domaradzu oraz Zespołu Szkół
w Golcowej.

10 marca 2018
     Od marca 2018 roku Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, w wyniku podpisania umowy
o współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, rozpoczęła prowadzenie nowego projektu edukacyjnego pod nazwą Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, w skrócie DUT.
     Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych w wieku 7 – 12 lat. Prowadzący wykłady, ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne przygotowują je w taki sposób, aby każde dziecko jak najwięcej zrozumiało i zapamiętało. Najważniejszym priorytetem jest, aby dzieci podczas zajęć nie nudziły się, ale przez zabawę
i przystępną dla nich formę przekazywania informacji zdobywały wiedzę. Organizatorzy żywią nadzieję, że uczestnictwo
w zajęciach przyczyni się rozwijaniu już istniejących bądź wzbudzi zupełnie nowe zainteresowania małych studentów. Ufają również, że dzięki odpowiedniemu zaprezentowaniu nauk ścisłych, wszyscy młodzi studenci, w dorosłym już życiu wybiorą uczelnie techniczne, aby zgłębiać swoją wiedzę i zdobywać wykształcenie w tym kierunku.
     Z naszej Szkoły zakwalifikowało się do w/w projektu sześć uczennic trójka z klasy czwartej i tyle samo z klasy piątej. Pierwszy wykład, który odbył się 10 marca, omawiał zagadnienie pod nazwą: FRAKTALE. Przedstawił, czym właściwie są fraktale i gdzie można je spotkać, jak powstają i jak samodzielnie je tworzyć, ile dziur ma trójkąt Sierpińskiego. Co więcej młodzi studenci poznali Krzywą Kocha, która kocha chmury, Smoka Hemingwaya, który zieje ogniem, zapatrzyli się
w kosmiczny Zbiór Julii, zasłuchali w muzykę Zbioru Cantora, oraz uszyli Dywan Sierpińskiego.
     Natomiast, o wrażeniach towarzyszących uczennicom, możecie usłyszeć w wywiadzie, jaki udzieliła Julia Herbut redaktorce Radia Via.
     Ponadto, pod poniższym linkiem możecie obejrzeć reportaż Telewizji Rzeszów, który rozpoczyna się w 8 minucie sobotnich Aktualności. Spróbujcie odszukać szóstkę studentek z naszej Szkoły.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego